Sort by

SpiriteHathaway has logged 142 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Christmas Chronicles: Part Two

The Christmas Chronicles: Part Two

2020
×
★★
Edit this entry  
20
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★½
Edit this entry  
12
Mulan

Mulan

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Border

Border

2018
×
★★½
Edit this entry  
25
Folklore: The Long Pond Studio Sessions

Folklore: The Long Pond Studio Sessions

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Angry, White and American

Angry, White and American

2017
×
Edit this entry  
18
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Edit this entry  
16
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Foreigner

The Foreigner

2017
×
★★★
Edit this entry  
03
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★★
Edit this entry  
15
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Kitchen

The Kitchen

2019
×
★★
Edit this entry  
05
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★
Edit this entry  
29
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★
Edit this entry  
28
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★½
Edit this entry  
23
John Wick

John Wick

2014
×
★★★½
Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Weekend

Weekend

2011
×
★★★½
Edit this entry  
15
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Edit this entry  
14
Sicario

Sicario

2015
×
★★★
Edit this entry  
12
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
07
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Edit this entry  
05
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★½
Edit this entry  
04
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry