spirit has logged 74 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Li'l Quinquin

Li'l Quinquin

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Grizzly Man

Grizzly Man

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Elle

Elle

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Nerve

Nerve

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Danton

Danton

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mind Game

Mind Game

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Force Majeure

Force Majeure

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Visitor to a Museum

A Visitor to a Museum

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Victoria

Victoria

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Nymphomaniac

Nymphomaniac

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Steve-O: Guilty as Charged

Steve-O: Guilty as Charged

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
House

House

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Where to Invade Next

Where to Invade Next

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Pure Pwnage: Teh Movie

Pure Pwnage: Teh Movie

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pure Pwnage: Teh Movie

Pure Pwnage: Teh Movie

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Network

Network

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Element of Crime

The Element of Crime

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Child

The Child

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
45 Years

45 Years

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Zardoz

Zardoz

1974
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Man with the Golden Arm

The Man with the Golden Arm

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Son

The Son

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Martian

The Martian

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carol

Carol

2015
×
Read the review Edit this entry  
26
Room

Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry