Alex has logged 447 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Where the Heart Is

Where the Heart Is

2000
×
Read the review Edit this entry  
31
Valley Girl

Valley Girl

1983
×
Read the review Edit this entry  
31
Studio 54

Studio 54

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
The Women

The Women

1939
×
★★★
Edit this entry  
30
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
Edit this entry  
30
After

After

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Out 1

Out 1

1971
×
Read the review Edit this entry  
29
Saraband

Saraband

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Edit this entry  
28
Videodrome

Videodrome

1983
×
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★
Edit this entry  
27
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★
Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
Read the review Edit this entry  
26
Four Adventures of Reinette and Mirabelle

Four Adventures of Reinette and Mirabelle

1987
×
Read the review Edit this entry  
25
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pink Flamingos

Pink Flamingos

1972
×
Edit this entry  
25
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

1994
×
Read the review Edit this entry  
24
La Chinoise

La Chinoise

1967
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Faithful Man

A Faithful Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Eight Hours Don't Make a Day

Eight Hours Don't Make a Day

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
All I Want for Christmas

All I Want for Christmas

1991
×
Edit this entry  
23
The Baker's Wife

The Baker's Wife

1938
×
★★★½
Edit this entry  
22
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read the review Edit this entry  
22
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
American Dream

American Dream

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Magic Flute

The Magic Flute

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
21
My Twentieth Century

My Twentieth Century

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Family Stone

The Family Stone

2005
×
Read the review Edit this entry  
21
Yentl

Yentl

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Lives of Others

The Lives of Others

2006
×
★★★
Edit this entry  
20
Aelita: Queen of Mars

Aelita: Queen of Mars

1924
×
Read the review Edit this entry  
20
Anna and the Apocalypse

Anna and the Apocalypse

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
Black Panthers

Black Panthers

1968
×
Edit this entry  
20
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★
Edit this entry  
20
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Edit this entry  
19
Parking

Parking

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
April and the Extraordinary World

April and the Extraordinary World

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rich Kids

Rich Kids

1979
×
★½
Edit this entry  
19
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry