Sort by

Ariel has logged 333 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gozu

Gozu

2003
×
Read the review Edit this entry  
08
Coffee and Cigarettes

Coffee and Cigarettes

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Desert Hearts

Desert Hearts

1985
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Hills Have Eyes

The Hills Have Eyes

1977
×
★★★★
Edit this entry  
28
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Henry: Portrait of a Serial Killer

Henry: Portrait of a Serial Killer

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
My Dinner with Andre

My Dinner with Andre

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Town Bloody Hall

Town Bloody Hall

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Super Mario Bros.

Super Mario Bros.

1993
×
Read the review Edit this entry  
23
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Malignant

Malignant

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dead Man

Dead Man

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry