Sort by

patrick m. has logged 892 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Escape from L.A.

Escape from L.A.

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Plus One

Plus One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Happy New Year, Charlie Brown

Happy New Year, Charlie Brown

1986
×
Read the review Edit this entry  
31
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Walk

The Walk

2015
×
★★½
Edit this entry  
30
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Edit this entry  
28
Everyone's Hero

Everyone's Hero

2006
×
★½
Edit this entry  
28
Clifford

Clifford

1994
×
★★
Edit this entry  
28
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★½
Edit this entry  
27
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★½
Edit this entry  
27
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★½
Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Disney Gallery / Star Wars: The Mandalorian - Making of Season 2

Disney Gallery / Star Wars: The Mandalorian - Making of Season 2

×
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Edit this entry  
25
Burrow

Burrow

2020
×
Edit this entry  
25
We Can Be Heroes

We Can Be Heroes

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Night Before

The Night Before

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
When Winter Comes

When Winter Comes

2020
×
Edit this entry  
22
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Mulan

Mulan

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Edit this entry  
22
Candyman

Candyman

2020
×
Edit this entry  
22
Emmet Otter's Jug-Band Christmas

Emmet Otter's Jug-Band Christmas

1977
×
Edit this entry  
21
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Education

Education

2020
×
★★★½
Edit this entry  
15
Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

Tim and Eric Awesome Show, Great Job! Chrimbus Special

2010
×
Read the review Edit this entry  
15
Godmothered

Godmothered

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lords of Chaos

Lords of Chaos

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Elf

Elf

2003
×
★★★
Edit this entry  
13
Flight

Flight

2012
×
★★★
Edit this entry  
12
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Beowulf

Beowulf

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Canvas

Canvas

2020
×
Edit this entry  
11
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
10
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry