Sort by

patrick has logged 26 entries for films during December 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Days

Days

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Ice Age: A Mammoth Christmas

Ice Age: A Mammoth Christmas

2011
×
Edit this entry  
23
Mickey's Once Upon a Christmas

Mickey's Once Upon a Christmas

1999
×
★★½
Edit this entry  
20
Behind the Soundtrack: Uncut Gems with Daniel Lopatin

Behind the Soundtrack: Uncut Gems with Daniel Lopatin

2020
×
Edit this entry  
20
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
Read prior review Edit this entry  
19
All the Money in the World

All the Money in the World

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Santa Claus Is Comin' to Town

Santa Claus Is Comin' to Town

1970
×
Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Internship

The Internship

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★★
Edit this entry  
10
VOIR

VOIR

2021
×
Read the review Edit this entry  
08
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Break-Up

The Break-Up

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
Read prior review Edit this entry  
07
Vampires

Vampires

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read prior review Edit this entry