Sort by

selene has logged 286 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Illusionist

The Illusionist

2006
×
★★½
Edit this entry  
29
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Stranger Than Paradise

Stranger Than Paradise

1984
×
★★★½
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
Edit this entry  
27
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
Edit this entry  
25
Bee Movie

Bee Movie

2007
×
Edit this entry  
24
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
One Hundred and One Dalmatians

One Hundred and One Dalmatians

1961
×
Edit this entry  
23
Ichi the Killer

Ichi the Killer

2001
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Girl

Girl

1998
×
★★★½
Edit this entry  
20
On the Road

On the Road

2012
×
★★★½
Edit this entry  
18
Boys Don't Cry

Boys Don't Cry

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
Edit this entry  
11
Deliver Us from Evil

Deliver Us from Evil

2006
×
Edit this entry  
11
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Office Killer

Office Killer

1997
×
★★★★
Edit this entry  
09
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★½
Edit this entry  
07
Boy Eats Girl

Boy Eats Girl

2005
×
★★★½
Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Darling

Darling

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Single White Female

Single White Female

1992
×
★★★★
Edit this entry  
29
Touch of Evil

Touch of Evil

1958
×
★★★
Edit this entry  
28
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I, Olga Hepnarova

I, Olga Hepnarova

2016
×
★★★
Edit this entry  
25
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
22
54

54

1998
×
★★½
Edit this entry  
21
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
19
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Room 237

Room 237

2012
×
Edit this entry  
15
The Runaways

The Runaways

2010
×
★★★★
Edit this entry  
12
Filth

Filth

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
Catfish

Catfish

2010
×
Edit this entry  
10
The Silenced

The Silenced

2015
×
★★★
Edit this entry  
08
Samaritan Girl

Samaritan Girl

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
Betty Blue

Betty Blue

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Safelight

Safelight

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Switchblade Sisters

The Switchblade Sisters

1975
×
★★★★
Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
30
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Edit this entry