Lucas has logged 202 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
It Is What It Is

It Is What It Is

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Spartacus

Spartacus

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Long Happy Life

Long Happy Life

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
The Making Of

The Making Of

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Matched

Matched

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
After She's Gone

After She's Gone

2019
×
Read the review Edit this entry  
06
TRON: Legacy

TRON: Legacy

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Last of the Mohicans

The Last of the Mohicans

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Zapped

Zapped

2014
×
Read the review Edit this entry  
21
Rent

Rent

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Trudell

Trudell

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Minutemen

Minutemen

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Short Vision

A Short Vision

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Burial of Kojo

The Burial of Kojo

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dreamweaver

Dreamweaver

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Le Franc

Le Franc

1994
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Surf's Up

Surf's Up

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
National Treasure: Book of Secrets

National Treasure: Book of Secrets

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
Jesus Is King

Jesus Is King

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Prince of Egypt

The Prince of Egypt

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Crooklyn

Crooklyn

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
National Treasure

National Treasure

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry