pebbles has logged 54 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

Don't F**k with Cats: Hunting an Internet Killer

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Frozen

Frozen

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Blind Chance

Blind Chance

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Run the Race

Run the Race

2019
×
★½
Edit this entry  
26
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
Read the review Edit this entry  
20
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Greta

Greta

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ma

Ma

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bumblebee

Bumblebee

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Us

Us

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Indiana Jones and the Temple of Doom

Indiana Jones and the Temple of Doom

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Serpico

Serpico

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
A Raisin in the Sun

A Raisin in the Sun

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Maniac

Maniac

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry