• The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Life of Brian

    ★★★★½

  • Stalker

    ★★★★★

  • Apocalypse Now

    ★★★★★

  • Halloween

    ★★★★★

  • Days of Heaven

    ★★★★★

  • Grease

    ★★★★

  • House

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★★

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

  • Jaws

    ★★★★½

  • Serpico

    ★★★★

  • The Lorax

  • Cabaret

    ★★★★

  • Dirty Harry

    ★★★½

  • The Cat in the Hat

  • The Aristocats

  • Bambi Meets Godzilla

    ★★★½

  • The Graduate

    ★★★★★

  • The Jungle Book

  • How the Grinch Stole Christmas!

  • The Sound of Music

  • West Side Story

    ★★★★½

  • A Raisin in the Sun

    ★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★★

  • Sleeping Beauty

  • Lady and the Tramp

  • East of Eden

    ★★★★½

  • Peter Pan

  • Bambi

  • Casablanca

    ★★★★★

  • Dumbo

  • The Maltese Falcon

    ★★★★

  • Pinocchio

  • Snow White and the Seven Dwarfs