• The Wedding Planner

    The Wedding Planner

    ★½

    this is a movie that exists i guess

  • Four Weddings and a Funeral

    Four Weddings and a Funeral

    ★★★½

    very cute and very nice :). you know what hugh grant in those glasses i really kinda really really like you

  • House

    House

    ★★★★★

    AHHHH i loved this movie so much the style of it is everything

  • Two Weeks Notice

    Two Weeks Notice

    ★★★

    romcoms are FUN! and i love sandra and hugh esp in this

  • Double Patty

    Double Patty

    ★★★★★

    this wasn’t a 5 star film and i was left feeling a bit disappointed because of how this movie tried to have the la la land romance mixed w career aspirations but it never saw the romance part through and felt like a waste of the chemistry between Bae and ssh. however i’m giving it 5 stars because i am a baetokki before i’m a person and adored seeing joohyun in a film so yea i’m very excited for her future endeavors she has a lot of potential to be a great actress i think.

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    gaslight. gatekeep. #girlboss.

  • In the Mood for Love

    In the Mood for Love

    ★★★★★

    wow. i’m just 😐 .   phenomenal beautiful film but just....

  • Fallen Angels

    Fallen Angels

    ★★★★★

    like the grittier cousin of chungking express, this film winds through the endless night, driving off into an even rainer and darker world, it tells another, even more interconnected, story of pairs of lovers. yet, much like the setting it’s grimier and at moments painful to watch. this alternate world shrouded by rain hidden away in the dark neon lit corners of hong kong entranced me in a way few films have been able to for a while now and…

  • Chungking Express

    Chungking Express

    ★★★★½

    gorgeous soundtrack phenomenal film, i especially loved the first half but the ended of the second was cute

  • Fast & Furious

    Fast & Furious

    i still cannot believe dom is a real character like i’m convinced they just let vin diesel do his thing on set and they just call him dominic toretto while the camera is rolling

  • The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    The Fast and the Furious: Tokyo Drift

    ★★★★★

    han is one of the best characters of all time

  • 2 Fast 2 Furious

    2 Fast 2 Furious

    ★★★★★

    I WANT SUKI’S HONDA S2000 SO BAD !!!