Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Barb and Star Go to Vista Del Mar

Barb and Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Framing Britney Spears

Framing Britney Spears

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
69: The Saga of Danny Hernandez

69: The Saga of Danny Hernandez

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Tiger

Tiger

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
The Little Things

The Little Things

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
In & of Itself

In & of Itself

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Belle de Jour

Belle de Jour

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
One Night in Miami...

One Night in Miami...

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Murder on Middle Beach

Murder on Middle Beach

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
Tenet

Tenet

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mixed Nuts

Mixed Nuts

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Edit this entry  
17
The War of the Roses

The War of the Roses

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Shadows

Shadows

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Mank

Mank

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Gods Must Be Crazy

The Gods Must Be Crazy

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Uncle Frank

Uncle Frank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Run

Run

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
Read the review Edit this entry  
22
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
RED

RED

2010
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Money Plane

Money Plane

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Fantastic Fungi

Fantastic Fungi

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Coming Out

Coming Out

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rebecca

Rebecca

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Death Becomes Her

Death Becomes Her

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fright Night

Fright Night

1985
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry