sprizzle has logged 246 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Get Hard

Get Hard

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Wish I Was Here

Wish I Was Here

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Prince of Pennsylvania

The Prince of Pennsylvania

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Soaked in Bleach

Soaked in Bleach

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Ridiculous 6

The Ridiculous 6

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
À propos de Nice

À propos de Nice

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moving Art: Waterfalls

Moving Art: Waterfalls

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Take This Waltz

Take This Waltz

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Il Sorpasso

Il Sorpasso

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hearts and Minds

Hearts and Minds

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Wolfpack

The Wolfpack

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Rabbit's Moon

Rabbit's Moon

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Me and Earl and the Dying Girl

Me and Earl and the Dying Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Beasts of No Nation

Beasts of No Nation

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
What is Cinema?

What is Cinema?

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fellini Satyricon

Fellini Satyricon

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Evil Dead

Evil Dead

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Demon Seed

Demon Seed

1977
×
Read the review Edit this entry  
03
Trick 'r Treat

Trick 'r Treat

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Kingdom of Dreams and Madness

The Kingdom of Dreams and Madness

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Prophet's Prey

Prophet's Prey

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Risky Business

Risky Business

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
A Simple Plan

A Simple Plan

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Steve Jobs

Steve Jobs

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Legend

Legend

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
Tammy

Tammy

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Judge

The Judge

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
The Martian

The Martian

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pink Floyd: The Wall

Pink Floyd: The Wall

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chef

Chef

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

Who Is Harry Nilsson (And Why Is Everybody Talkin' About Him?)

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Black Mass

Black Mass

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry