• Nomadland

    Nomadland

    ★★★★

    Fern is my spirit animal.

    Aging. Broke. Unsatisfied with life. How many Americans are in Fern's position? Scarier thought than that, how many MORE Americans are in this position today as compared to when this when book was released in 2017? Things seem to be getting worse everyday.

    Nomadland as a film doesn't get too far into the politics of the situation. Amazon gets a pretty forgiving portrayal. The real crisis of the situation is constantly dodged. Just like Fern…

  • Judas and the Black Messiah

    Judas and the Black Messiah

    ★★★★

    Tackles heavy subject matter with a light hand.

  • I Care a Lot

    I Care a Lot

    These straight to Netflix movies are giving off straight to DVD vibes.

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

    This is the kind of movie you just want to live in. Like, just take me to Vista Del Mar, I'm gonna make friends with Barb and Star and live happily ever after.

  • Framing Britney Spears

    Framing Britney Spears

    ★★

    Pretty weak in terms of documentaries. An interesting story that's limited by the material that they were able to use.

  • 69: The Saga of Danny Hernandez

    69: The Saga of Danny Hernandez

    ★★

    In case you were on the fence about whether Danny Hernandez was a garbage human being or not; don't worry this documentary is here to confirm that, he indeed is.

    You're definitely allowed to make documentaries about problematic people. But this one glorifies him just a *little* too much for comfort.

  • Tiger

    Tiger

    ★★★½

    This documentary is a masterclass on the deconstruction of a person. It's hard to even argue whether Tiger is fundamentally a "good" or "bad" person after seeing this. This so clearly connects all the dots between his childhood, his abuse, his physicality, his genetics, his environment, the pressure, the pain, EVERYTHING.

    That EVERYTHING is what makes us who we are. And Tiger certainly stands out as a fascinating case study. You can just imagine a completely different life playing out…

  • Malcolm & Marie

    Malcolm & Marie

    ★★

    The pillows on the couch are from Target in case anyone was wondering.

  • The Little Things

    The Little Things

    Oh boy, I'm so glad HBO Max is generous enough to release movies like WW84 and The Little Things to keep us entertained while theaters are closed. You can easily spend HOURS admiring how this movie fails on almost every level. I've spent DAYS now thinking about how bad this movie is. How it barely has a single redeeming quality. Thinking about things that *are* well executed and then appreciating the fact that even those end up being the wrong…

  • In & of Itself

    In & of Itself

    ★★★½

    There are certain magic shows / performances that translate really well to a television screen. No cuts, no fancy camera work, it's all there for you to see. Maybe it's VFX but that's not the point...In & of Itself does NOT attempt to make you believe the magic is real. It just gives you the opportunity to believe if you want to...

    And frankly, your opinion of this film is 100% going to be dictated by whether you want to believe…

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★

    I think this is a really well made film, but with such a sensitive topic on hand, it really needed to make no mistakes. And that's REALLY hard to do. I get exactly what the filmmaker was trying to accomplish. I was actually on board for the entire experience. A lot of pieces came together to make this a very promising flick.

    The ending is a bit fucked. I'm guessing that there was an element of surprise the filmmaker thought…

  • Intolerable Cruelty

    Intolerable Cruelty

    ★★½

    I'm always skeptical when there's only one Coen brother in the director's chair, and that strategy is still in tact after watching Intolerable Cruelty. This *sort of* feels like something the Coen brothers would make. But it's missing that feeling of...completeness? It just seems a bit lazy in parts. It has some moments that don't really land. It just doesn't seem like their putting their best efforts on display here.

    Clooney does his best which is always pretty underwhelming. Same…