Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Why Try to Escape from That Which You Know You Can't Escape From? Because You Are a Coward

Why Try to Escape from That Which You Know You Can't Escape From? Because You Are a Coward

1970
×
Edit this entry  
10
Good Night, Dear

Good Night, Dear

1968
×
Edit this entry  
10
The Trip to Squash Land

The Trip to Squash Land

1967
×
Edit this entry  
09
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
In The Heights

In The Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The White Ribbon

The White Ribbon

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Caché

Caché

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Rebellion

The Rebellion

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
71 Fragments of a Chronology of Chance

71 Fragments of a Chronology of Chance

1994
×
★★★
Edit this entry  
22
Fraulein

Fraulein

1986
×
★★★½
Edit this entry  
22
Variation

Variation

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Time of the Wolf

Time of the Wolf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Castle

The Castle

1997
×
★★
Edit this entry  
21
Lumière and Company

Lumière and Company

1995
×
Edit this entry  
20
HONK

HONK

2013
×
Edit this entry  
20
Man Spaghetti

Man Spaghetti

2011
×
Edit this entry  
20
The Elephant's Garden

The Elephant's Garden

2013
×
Edit this entry  
20
Dry Run

Dry Run

2018
×
Edit this entry  
20
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Code Unknown

Code Unknown

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★
Edit this entry  
19
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★
Edit this entry  
17
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
Edit this entry  
16
The Bad Sleep Well

The Bad Sleep Well

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Distance

Distance

2001
×
★★½
Edit this entry  
14
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★★
Edit this entry  
14
After Life

After Life

1998
×
★★½
Edit this entry  
13
history of the entire world, i guess

history of the entire world, i guess

2017
×
Edit this entry  
13
history of japan

history of japan

2016
×
Edit this entry  
13
The Lower Depths

The Lower Depths

1957
×
★★★★
Edit this entry  
13
Without Memory

Without Memory

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★½
Edit this entry  
12
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
11
I Live in Fear

I Live in Fear

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
09
The Men Who Tread on the Tiger's Tail

The Men Who Tread on the Tiger's Tail

1945
×
★★½
Edit this entry  
08
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★½
Edit this entry  
07
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Run That Shit!

Run That Shit!

2021
×
Edit this entry  
07
Beyond the Model

Beyond the Model

2021
×
Edit this entry