• In The Heights

    In The Heights

    ★★★★

    I thought I would be mad at how long this film was but, as soon as the film chimes its rhythm, its splendid choreography, and its great performances of the cast, I couldn't take my eyes off! And oh, by the way, Olga Merediz's performance of Paciencia y Fe is utterly phenomenal!!! Dang!

    2021 FILMS

  • The Rebellion

    The Rebellion

    ★★★½

    It seems to me at first that Haneke didn't have any straight dramas but after watching Variation (1983), Fraulein (1986), and The Rebellion (1993), I was wrong. It's amazing to see Haneke's television films as these made me realized how amazing Haneke really was. Moreover, The Rebellion is an intimate character study that centers on a disabled ex-soldier. Adapted to the screen, the story revolves around the questions of morality, authority, and existentialism. Among the aforementioned films Fraulein (1986) is…

  • Variation

    Variation

    ★★½

    Variation is an early film by Michael Haneke, which is quite surprising for being straightforward and less brutal compared to his works. That being said, the story simply delves into the variation of seemingly chaotic relationships between middle-aged adults who shared the same box: the cost of love. Whether these relationships intertwined and created a variation, Michael Haneke explores more on the reference of Utopia and how it affects the way of our thinking towards society and our relationships with…

  • They Shoot Horses, Don't They?

    They Shoot Horses, Don't They?

    ★★★

    As far as the title goes, the amount of grueling factor the film evokes is easily perceptible, and its visual aesthetic is convincingly bedraggled however, almost everything else within the film is extended beyond realistic bounds. It ends up as a technically accomplished broth of misery porn that would be something more were it not pruned of its creative elements. Though, good points given for some solid performances especially Jane Fonda and Michael Sarrazin.

    2nd Cycle's Sinegang 8th Weekly Pick by Maiue

  • L'Avventura

    L'Avventura

    ★★★

    L'Avventura is restrained, slow, and coldly fascinating in its visual language of alienation and isolation; an evocation of isolated relationships juxtaposed to the barren landscape. Unfortunately, the film didn't sit right on me. As far that I loved watching slow-burn films like this, L'Avventura tries to reinvigorate the emotional cinematic slate but failed to put the right amount of it. Instead, it worked as a film that concerns nearly nothing other than the whole. For example, the film concerns itself…

  • The United States vs. Billie Holiday

    The United States vs. Billie Holiday

    ★★½

    As the legendary Billie Holiday, Andra Day is simply amazing in a breakthrough role that encompasses far more than just rendering the singer’s iconic voice. She just owned and devoured the stage well. The supporting actors and the production design are equally amazing. Unfortunately, that is where the praises and highlights of the film ends.

    The screenplay is an unrelenting hit-or-miss, it's undeniably messy to the point that it drags the whole film. It stops then to stand as a…

  • August Underground

    August Underground

    ½

    March to Cinematic Hell Film #2/25

    Neither an entertaining nor well-made film. Purely made for shock value and torture, but the only shock I have is how they made another two of these.

  • 964 Pinocchio

    964 Pinocchio

    ★★★½

    964 Pinocchio holds the longest vomit scene ever recorded on film.

    March to Cinematic Hell Film #1/25

    What an exhausting start of March to Cinematic Hell challenge. Film #1/25 964 Pinocchio, directed by Shozin Fuku, is a Japanese cyberpunk horror that fleshes out visual insanity and intensity. It is meticulously tailored to weigh on us. Even though the film doesn't quite reach the 100-minute mark, you are sure to be completely exhausted when the end credits rolled. Packed with outlandish…

  • The Diving Bell and the Butterfly

    The Diving Bell and the Butterfly

    ★★★★

    Using a camera to literally represent someone's eyesight can be little that gimmickry, but in the director Schnable's hands with the aid of renowned cinematographer Janusz Kaminski the technique places the audience a unique glimpse into Mr. Bauby's condition. Emotionally, it's a deeply profound film, as the story inevitably immerses us to feel some empathy for him, and more so when we witness the helplessness of friends and family in trying to come to grips with what had happened.

    To…

  • The Seventh Continent

    The Seventh Continent

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Based on actual events, this chilling drama – Haneke’s directorial debut – is quite brilliant work and one that, despite perhaps posing more questions than it answers, feels overwhelmingly perceptive and insightful. Over a period of three years, we discern a family ebbing like the waves of the sea in the wake of bland modernity, until the point at which it bewilderingly yet systematically decides to end it all, destroying all of its possessions before turning its destructive impulses inwardly.…

  • Benny's Video

    Benny's Video

    ★★★

    Benny's Video, as my first Haneke film, seeks to demonstrate the dehumanizing effect that violence in the media can have on society as a whole. Michael Haneke's fictional universe is a place where casual violence just happens, without cause or reward – there’s almost always a consequence but it’s rarely shown in any detail, making it an ambiguous moral wasteland where nobody is ever very happy or engaged with their surroundings, and most people feel the need to commit hideous…

  • Nausicaä of the Valley of the Wind

    Nausicaä of the Valley of the Wind

    ★★★★

    One of the most remarkable things about any Miyazaki film is the design of the creatures. Nausicaa of the Valley of the Wind is no exception, as it is filled with wondrous insects at once horrifying and beautiful, as well as formidable airships that stagger one in the immenseness they convey. Even if the story was not told as well as it is, and it was stretched for about 2 hours, the visuals alone would be enough to make this…