• Beetlejuice

    Beetlejuice

    ★★★★½

    I had only vague memories of my parents watching this when k was a child, but this is pure joy and camp of the purest degree

  • Tombstone

    Tombstone

    ★★★★

    So. Many. Mustaches. 

    I loved it

  • The Hallelujah Trail

    The Hallelujah Trail

    ★★½

    I somehow ended up getting swindled to go watch a movie with my grandparents and this is what my grandpa picked 

    There’s a decent hour and a half long movie here trapped in an egregious 2 and a half hour run time 

    And the period specific racism and brown face wasn’t unexpected but it was still uncomfortable

  • Spider-Man: No Way Home

    Spider-Man: No Way Home

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Retconning spider man back into as close to the of comics version as possible was not on my bingo card

  • Midnight Mass

    Midnight Mass

    ★★★★

    God dammit I did not want to feel emotions, what am I, a heathen?

  • West Side Story

    West Side Story

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Me: “aww how heartwarming, the jets accepted their trans friend, good for them :)”

    The jets: *immediately degrade, assault, racistly  attack, and nearly rape a black woman*

    Me: oh no 

  • Encanto

    Encanto

    ★★★½

    I’ve got my issues with the movie sure, but absolutely nobody is allowed to touch a hair on Mirabel or Luisa’s head or it’s hands on sight

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    This is the only pandemic film worth watching or will ever be worth watching

  • Luca

    Luca

    ★★★½

    I liked it, it was cute.

    Also just felt a bit underwhelmed by it? Not in a way that was disappointing, more just it was very simple and didn’t feel like it fleshed The characters out as well as previous Pixar works

  • Shadow in the Cloud

    Shadow in the Cloud

    ★★★★

    I knew it was going to be bad 

    But I was not expecting a literal ✨masterpiece

  • Soul

    Soul

    ★★★★

    This is some good shit right here

  • Wonder Woman 1984

    Wonder Woman 1984

    ★★½

    This movie has a big beating heart at its center 

    But only about half a brain to back it up