Sort by

Ethan has logged 51 entries for films during May 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Mind Game

Mind Game

2004
×
Read the review Edit this entry  
29
Let Me In

Let Me In

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Red Sparrow

Red Sparrow

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Solo: A Star Wars Story

Solo: A Star Wars Story

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Drive Angry

Drive Angry

2011
×
Read the review Edit this entry  
26
The Squid and the Whale

The Squid and the Whale

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kodachrome

Kodachrome

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Deadpool 2

Deadpool 2

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Predators

Predators

2010
×
Read the review Edit this entry  
20
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Away We Go

Away We Go

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Super

Super

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
Read the review Edit this entry  
18
House

House

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spy

Spy

2015
×
Read the review Edit this entry  
17
Anon

Anon

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Rampage

Rampage

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Better Luck Tomorrow

Better Luck Tomorrow

2002
×
Read the review Edit this entry  
13
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shallows

The Shallows

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Frankenstein

Frankenstein

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
78/52

78/52

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Ant-Man

Ant-Man

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beginners

Beginners

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
Read the review Edit this entry  
11
Mary and the Witch's Flower

Mary and the Witch's Flower

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Humanity Bureau

The Humanity Bureau

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Face/Off

Face/Off

1997
×
Read the review Edit this entry  
08
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
Read the review Edit this entry  
08
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
George Washington

George Washington

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Gravity

Gravity

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Beyond the Lights

Beyond the Lights

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Sitter

The Sitter

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
Read the review Edit this entry  
04
Most Likely to Murder

Most Likely to Murder

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Winchester

Winchester

2018
×
Read the review Edit this entry