Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
One Day

One Day

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
★★
Edit this entry  
28
ATM

ATM

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
14
The Gift

The Gift

2015
×
★★★
Edit this entry  
09
P2

P2

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Intruders

Intruders

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Inheritance

The Inheritance

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Us

Us

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
27
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Help

The Help

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Road Within

The Road Within

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Work It

Work It

2020
×
Edit this entry  
19
Clue

Clue

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Down with Love

Down with Love

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
About Time

About Time

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pleasantville

Pleasantville

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Behind Her Eyes

Behind Her Eyes

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Closet Monster

Closet Monster

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
I Care a Lot

I Care a Lot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Maze Runner: The Scorch Trials

Maze Runner: The Scorch Trials

2015
×
★★½
Edit this entry  
19
Captain Fantastic

Captain Fantastic

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
Central Station

Central Station

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★½
Edit this entry  
13
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
T2 Trainspotting

T2 Trainspotting

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Big Fish

Big Fish

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Invisible Guest

The Invisible Guest

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry