• Don't Look Up

    ★★★

  • West Side Story

    ★★★★

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★★

  • Encanto

  • No Time to Die

  • Squid Game

    ★★★★½

  • Dune

  • The French Dispatch

    ★★★★½

  • Luca

  • In the Heights

  • Bo Burnham: Inside

    ★★★★

  • CODA

  • Death to 2020

    ★★★

  • The Prom

    ★★★½

  • Borat Subsequent Moviefilm

  • Soul

    ★★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★★

  • Mangrove

    ★★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★

  • Another Round

    ★★★★½

  • Nomadland

    ★★★

  • All In: The Fight for Democracy

    ★★★★★

  • Tenet

    ★★★★★

  • Hating Peter Tatchell

  • Hamilton

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

  • Da 5 Bloods

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Misbehaviour

  • The Invisible Man

    ★★★½

  • Minari

    ★★★★★

  • Spree

    ★★★

  • The Reason I Jump

    ★★★★

  • Kat and the Band

    ★★½

  • Little Women

  • 1917

  • Jojo Rabbit

  • How to Build a Girl

    ★★★

  • Knives Out

  • Sound of Metal

  • Rocks

    ★★★★★

  • The Personal History of David Copperfield

  • Uncut Gems

    ★★★★

  • The Angry Birds Movie 2

  • Secret Obsession

  • Midsommar

    ★★★★

  • Parasite

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Rocketman

    ★★★★½

  • Knock Down the House

    ★★★★★

  • The Last Black Man in San Francisco

    ★★★★★

  • Late Night

  • Fahrenheit 11/9

    ★★★★★

  • Mamma Mia! Here We Go Again

    ★★★★½

  • The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

    ★★★

  • Murder on the Orient Express

    ★★★

  • Thor: Ragnarok

    ★★★★

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • National Theatre Live: Mosquitoes

  • Good Time

    ★★★★

  • The Florida Project

    ★★★★

  • Okja

    ★★★★★

  • Baby Driver

    ★★★★

  • 13th

  • Hunt for the Wilderpeople

  • National Theatre Live: War Horse

    ★★★★½

  • The Grand Budapest Hotel

  • What We Do in the Shadows

  • National Theatre Live: Othello

  • For Those in Peril

    ★★

  • Les Misérables