Sort by

maisie has logged 65 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Inception

Inception

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
National Theatre Live: War Horse

National Theatre Live: War Horse

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
Edit this entry  
20
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Edit this entry  
21
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
Edit this entry  
11
David Attenborough: A Life on Our Planet

David Attenborough: A Life on Our Planet

2020
×
Edit this entry  
04
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
13
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★
Edit this entry  
12
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
Edit this entry  
04
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Okja

Okja

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Edit this entry  
27
For Those in Peril

For Those in Peril

2013
×
★★
Edit this entry  
26
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fame

Fame

1980
×
★★★½
Edit this entry  
15
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
14
Fahrenheit 11/9

Fahrenheit 11/9

2018
×
Edit this entry  
09
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Parasite

Parasite

2019
×
Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
Edit this entry  
25
How to Build a Girl

How to Build a Girl

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
The Shining

The Shining

1980
×
★★★½
Edit this entry  
24
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Knives Out

Knives Out

2019
×
Edit this entry  
18
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
Edit this entry  
16
The History Boys

The History Boys

2006
×
Edit this entry  
14
Secret Obsession

Secret Obsession

2019
×
Edit this entry  
12
1917

1917

2019
×
Edit this entry  
10
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
Edit this entry  
08
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
Edit this entry  
04
Hamilton

Hamilton

2020
×
Edit this entry  
30
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
Edit this entry  
13
Amadeus

Amadeus

1984
×
Edit this entry