• 12 Angry Men

    ★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Funny Face

    ★★★½

  • Rebel Without a Cause

    ★★★½

  • To Catch a Thief

    ★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★

  • East of Eden

    ★★★½

  • Sabrina

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★★

  • Johnny Guitar

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★½

  • Roman Holiday

    ★★★★

  • High Noon

    ★★★½

  • Singin' in the Rain

    ★★★

  • Strangers on a Train

    ★★★

  • Ace in the Hole

    ★★★½

  • Rashomon

    ★★★½

  • Sunset Boulevard

    ★★★★

  • In a Lonely Place

    ★★★★

  • Bicycle Thieves

    ★★★★½

  • Rope

    ★★★

  • Out of the Past

    ★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★½

  • Notorious

    ★★★½

  • Brief Encounter

    ★★★½

  • Spellbound

    ★★★

  • To Have and Have Not

    ★★★

  • Double Indemnity

    ★★★

  • Casablanca

    ★★★★

  • Citizen Kane

    ★★★

  • The Philadelphia Story

    ★★★

  • Rebecca

    ★★★★

  • Gone with the Wind

    ★★★★½

  • Mr. Smith Goes to Washington

    ★★★½

  • A Trip to the Moon