Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★
Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Berlin Horse

Berlin Horse

1970
×
★★★½
Edit this entry  
24
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Immortal Story

The Immortal Story

1968
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Herbie

Herbie

1966
×
★★★½
Edit this entry  
10
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
His House

His House

2020
×
★★★½
Edit this entry  
08
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Haunting of Bly Manor

The Haunting of Bly Manor

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Anima

Anima

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Edit this entry  
29
Ganja & Hess

Ganja & Hess

1973
×
★★★★
Edit this entry  
27
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Frank Stein

Frank Stein

1972
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Skeleton Dance

The Skeleton Dance

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Creepy

Creepy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Land of the Dead

Land of the Dead

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Opera

Opera

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Possessor

Possessor

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Undine

Undine

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pumpkin Movie

Pumpkin Movie

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Watermelon: A Cautionary Tale

Watermelon: A Cautionary Tale

2019
×
Edit this entry  
07
The Crazies

The Crazies

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Ringu 2

Ringu 2

1999
×
★★★★
Edit this entry  
04
Dr. Terror's House of Horrors

Dr. Terror's House of Horrors

1965
×
★★★½
Edit this entry  
03
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Ninth Gate

The Ninth Gate

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brain Damage

Brain Damage

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Psycho II

Psycho II

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Good Morning

Good Morning

1959
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Quatermass Xperiment

The Quatermass Xperiment

1955
×
★★★★
Edit this entry  
23
1:42.08

1:42.08

1966
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dracula

Dracula

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry