• She Dies Tomorrow

    She Dies Tomorrow

    ★★★½

    70

    I'm still not entirely sure what I think of this one. It definitely worked a lot better for me the more it went on and I loved a lot of the presentation; the strobing & hypnotic lighting and the cosmic and microscopic visuals were especially effective. But, I felt it was a little underwritten in relation to its characters and the shifting perspectives made it feel a lot less personal than I think it should have been. It should have…

  • Sherlock, Jr.
  • Portrait of a Lady on Fire

    Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

    95

    "He chooses the memory of her. That's why he turns. He doesn't make the lovers choice, but the poets."

    about as elegant and beautiful as cinema can get. every touch, every look, every breath you could just feel, if that makes any sense? as if you were experiencing everything they were thinking and feeling, not just with and about each other but their surroundings too. the wind blowing through you and the waves crashing as if they were right…

  • Dracula

    Dracula

    ★★★½

    75

    The romanticism here is grand and dark, a film of lust and blood. It's a shame then that I honestly could not give less of a fuck about any of it, for whatever reason I just never really got engaged with anything beyond Coppola's incredible form except for towards the end I guess. But, this still works for me because it is stylistically stunning. Coppola went fucking wild with this one! truly a man who just decided to show off and I'm very thankful for it. Still wish I loved this more overall though.

  • The Vast of Night

    The Vast of Night

    ★★★★

    85

    The atmosphere of this reminds me a lot of Carpenter (specifically The Fog) in that it's both creepy and cozy. And as someone with a fondness for anything to do with UFO's this works like a charm for me. Perhaps it's not overly meaningful in anyway or any deeper than the central concept, but the mood and overall execution (there's some nice formal flourishes here that take it above the usual low-budget indie film) is so wonderful that I'm…

  • The Birds

    The Birds

    ★★★★

    80

    Still goes kinda hard. I mean, sure, there are some dated and awkward moments (all involving the birds actually attacking people) but I think this has some of the greatest moments of suspense you will ever see. The lack of score and pure focus on image and build up is extraordinary (as many have said, this could work great as a silent film); the schoolyard sequence in particular is like a textbook example of perfect cinematic suspense and of…

  • Tenet

    Tenet

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    100

    This hits different on a second watch. Still stunning and almost overwhelming to watch of course, but I found it a lot more emotionally engaging this time around. The final goodbye from Neil was quite moving to me the more I thought about it after my first watch anyway and does work even more now, but everything with Elizabeth Debicki's character hit me the most. I was actually caught off guard and surprised when I started tearing up during…

  • Ghost

    Ghost

    ★★★★½

    cinema from another dimension, or made in another state of being.

  • Cabin Fever

    Cabin Fever

    ★★★½

    75

    The horror of selfish, individualist America. Brutal but also incredibly funny and might be Roth's best looking film from what I've seen too. Overall nowhere near as good as Hostel though and the final scene here is problematic to say the least.

  • Spacy

    Spacy

    ★★★★½

    spatial nightmare

  • I'm Thinking of Ending Things

    I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

    75

    A little conflicted on this one. I think there's some interesting ideas here and I particularly liked the central focus on the way in which a lot of people's personality and being is shaped by other people's opinion and thought and how this can not only relate to the world in general but especially in certain relationships (this being more of the main focus). How manipulated the self can really be and how easy it is for it to…

  • Bacurau

    Bacurau

    ★★★½

    75

    It's interesting how the first half of this doesn't even really hint at what is about to come, it just slowly reveals itself until it turns into a borderline 80s genre movie. Some of that stuff is kinda neat and satisfying (when carried out towards the antagonists of course) and I think the larger politics of the film - community fighting against corrupt government and how the poor are treated as if they don't exist - is pretty solid,…