gabrielle! has logged 38 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Spree

Spree

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The One I Love

The One I Love

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Carol

Carol

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The World's End

The World's End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Halloween

Halloween

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Tour de Pharmacy

Tour de Pharmacy

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★½
Edit this entry  
08
10 Cloverfield Lane

10 Cloverfield Lane

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Giant Little Ones

Giant Little Ones

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Her

Her

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tweet

Tweet

2015
×
Read the review Edit this entry  
06
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Home Again

Home Again

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
American Honey

American Honey

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Muppet Movie

The Muppet Movie

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Princess Cyd

Princess Cyd

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry