Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hand of God

The Hand of God

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Aftermath

The Aftermath

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Passing

Passing

2021
×
★★★
Edit this entry  
28
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Encounter

Encounter

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
Harriet

Harriet

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
And Then We Danced

And Then We Danced

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Man Who Knew Infinity

The Man Who Knew Infinity

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ophelia

Ophelia

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★
Edit this entry  
15
The World to Come

The World to Come

2020
×
★★★★
Edit this entry  
12
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
02
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★½
Edit this entry  
24
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Respect

Respect

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Little Chaos

A Little Chaos

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Song of Names

The Song of Names

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Edit this entry  
12
Free Fire

Free Fire

2016
×
★★★
Edit this entry  
11
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★
Edit this entry  
10
Shock and Awe

Shock and Awe

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Edit this entry  
08
Gloria Bell

Gloria Bell

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hippopotamus

The Hippopotamus

2017
×
★★½
Edit this entry  
06
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
My Own Private Idaho

My Own Private Idaho

1991
×
★★★
Edit this entry  
04
Loving Vincent: The Impossible Dream

Loving Vincent: The Impossible Dream

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
Robin Hood: Prince of Thieves

Robin Hood: Prince of Thieves

1991
×
★★★★
Edit this entry