Oliver has logged 43 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
13
Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

Lara Croft: Tomb Raider - The Cradle of Life

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Jumanji: Welcome to the Jungle

Jumanji: Welcome to the Jungle

2017
×
★★★
Edit this entry  
27
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Edit this entry  
15
Richard III

Richard III

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Edit this entry  
31
Mary Shelley's Frankenstein

Mary Shelley's Frankenstein

1994
×
★★
Edit this entry  
22
The Bookshop

The Bookshop

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Edit this entry  
19
Professor Marston and the Wonder Women

Professor Marston and the Wonder Women

2017
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Invisible Woman

The Invisible Woman

2013
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Children Act

The Children Act

2017
×
★★★★
Edit this entry  
09
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
At Eternity's Gate

At Eternity's Gate

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★
Edit this entry  
25
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
mother!

mother!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Viceroy's House

Viceroy's House

2017
×
★★★½
Edit this entry  
20
King Arthur: Legend of the Sword

King Arthur: Legend of the Sword

2017
×
★½
Edit this entry  
08
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★
Edit this entry  
15
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Centurion

Centurion

2010
×
★★★
Edit this entry  
12
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Denial

Denial

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ideal Home

Ideal Home

2018
×
★★★½
Edit this entry  
05
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Party

The Party

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
All Is True

All Is True

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★½
Edit this entry  
27
The Devil's Backbone

The Devil's Backbone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lady in the Van

The Lady in the Van

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Colette

Colette

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

The Guernsey Literary & Potato Peel Pie Society

2018
×
★★
Edit this entry