Sort by

starr has logged 233 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
If Beale Street Could Talk

If Beale Street Could Talk

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Nun

The Nun

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Colette

Colette

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
05
Grave of the Fireflies

Grave of the Fireflies

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Room

The Room

2003
×
Read the review Edit this entry  
27
Blood Simple

Blood Simple

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Cam

Cam

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★½
Edit this entry  
21
Lean on Pete

Lean on Pete

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Watchmen

Watchmen

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Stranger Than Fiction

Stranger Than Fiction

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Buena Vista Social Club

Buena Vista Social Club

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★
Edit this entry  
02
Beasts of the Southern Wild

Beasts of the Southern Wild

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Return of Martin Guerre

The Return of Martin Guerre

1982
×
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Leave No Trace

Leave No Trace

2018
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lady Vengeance

Lady Vengeance

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry