starr has logged 27 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Possession

Possession

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Metropolis

Metropolis

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hellraiser

Hellraiser

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Domino

Domino

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Redline

Redline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry