Sort by

starr has logged 23 entries for films during April 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
Read the review Edit this entry  
25
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
20th Century Women

20th Century Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
Kaili Blues

Kaili Blues

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stalker

Stalker

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry