luisa has logged 37 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Venom

Venom

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
It

It

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
Read the review Edit this entry  
30
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hereditary

Hereditary

2018
×
Read the review Edit this entry  
30
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry