Sort by

eve has logged 221 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★½
Edit this entry  
22
Wild Things

Wild Things

1998
×
★★★
Edit this entry  
16
The Unforgivable

The Unforgivable

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Edit this entry  
11
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Closer

Closer

2004
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★
Edit this entry  
25
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Friday the 13th

Friday the 13th

2009
×
★★
Edit this entry  
20
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
19
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
18
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Love & Other Drugs

Love & Other Drugs

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Uptown Girls

Uptown Girls

2003
×
★★★★
Edit this entry  
07
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★
Edit this entry  
31
The Haunted Mansion

The Haunted Mansion

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Loved Ones

The Loved Ones

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Queen of the Damned

Queen of the Damned

2002
×
★★★
Edit this entry  
25
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
21
Night Teeth

Night Teeth

2021
×
★★
Edit this entry  
20
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Tamara

Tamara

2005
×
★★½
Edit this entry  
18
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Voyeurs

The Voyeurs

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Glass House

The Glass House

2001
×
★★½
Edit this entry  
15
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Sleeping Beauty

Sleeping Beauty

1959
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Halloween

Halloween

2018
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

The Chronicles of Narnia: The Voyage of the Dawn Treader

2010
×
★★½
Edit this entry  
08
The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

The Chronicles of Narnia: Prince Caspian

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★
Edit this entry