Sort by

True has logged 565 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
John Wick: Chapter 4

John Wick: Chapter 4

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Bishop's Wife

The Bishop's Wife

1947
×
★★★★
Edit this entry  
25
Doctor Who: The Church on Ruby Road

Doctor Who: The Church on Ruby Road

2023
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
19
The Wind Rises

The Wind Rises

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lupin III: The First

Lupin III: The First

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

Lupin the Third: The Castle of Cagliostro

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★
Read other review Edit this entry  
15
How to Train Your Dragon: Homecoming

How to Train Your Dragon: Homecoming

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Dragons: Gift of the Night Fury

Dragons: Gift of the Night Fury

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Edit this entry  
14
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Burial

The Burial

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
They Cloned Tyrone

They Cloned Tyrone

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Caine Mutiny Court-Martial

The Caine Mutiny Court-Martial

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Rye Lane

Rye Lane

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Elemental

Elemental

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dream Scenario

Dream Scenario

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Godzilla Minus One

Godzilla Minus One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nimona

Nimona

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Venom

Venom

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
May December

May December

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Air

Air

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Saltburn

Saltburn

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creed III

Creed III

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Creed

Creed

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Pirates of the Caribbean: At World's End

Pirates of the Caribbean: At World's End

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Rocky Balboa

Rocky Balboa

2006
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocky II

Rocky II

1979
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
24
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
24
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry