Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Edit this entry  
18
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The House Bunny

The House Bunny

2008
×
★★★★
Edit this entry  
11
Big Momma's House 2

Big Momma's House 2

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rio

Rio

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★
Edit this entry  
02
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
Edit this entry  
23
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★
Edit this entry  
18
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★½
Edit this entry  
12
Win a Date with Tad Hamilton!

Win a Date with Tad Hamilton!

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Non-Stop

Non-Stop

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dead Silence

Dead Silence

2007
×
Edit this entry  
11
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Trip to the Moon

A Trip to the Moon

1902
×
Edit this entry  
02
She's All That

She's All That

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Edit this entry  
30
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Loki

Loki

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Life As We Know It

Life As We Know It

2010
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
A Cinderella Story: Once Upon a Song

A Cinderella Story: Once Upon a Song

2011
×
★★★
Edit this entry  
14
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
Read the review Edit this entry  
14
The Last Letter From Your Lover

The Last Letter From Your Lover

2021
×
★★★
Edit this entry  
14
Tuck Everlasting

Tuck Everlasting

2002
×
★★
Edit this entry  
14
Tini: The New Life of Violetta

Tini: The New Life of Violetta

2016
×
★½
Edit this entry  
13
Never Back Down

Never Back Down

2008
×
★★½
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry