Sort by

tarrdigrade has logged 221 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
18
The Forbidden Room

The Forbidden Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Broken Circle Breakdown

The Broken Circle Breakdown

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
A Special Day

A Special Day

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Bigger Splash

A Bigger Splash

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Timecrimes

Timecrimes

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Weekend

Weekend

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Corn Island

Corn Island

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Cock and Bull Story

A Cock and Bull Story

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Disintegration Loop 1.1

Disintegration Loop 1.1

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Biutiful

Biutiful

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Certified Copy

Certified Copy

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
On the Silver Globe

On the Silver Globe

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Miracle Mile

Miracle Mile

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Wizard of Oz

The Wizard of Oz

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Dirties

The Dirties

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Closely Watched Trains

Closely Watched Trains

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hukkle

Hukkle

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Horse Money

Horse Money

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The New World

The New World

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Knight of Cups

Knight of Cups

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Repo Man

Repo Man

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Supersonic

Supersonic

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Tickled

Tickled

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Life and Death of Colonel Blimp

The Life and Death of Colonel Blimp

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
McCabe & Mrs. Miller

McCabe & Mrs. Miller

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry