Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Gran Torino

Gran Torino

2008
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Edit this entry  
04
Enemy

Enemy

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Joker

Joker

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
16
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Creed II

Creed II

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Onward

Onward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
1917

1917

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Night Killer

Night Killer

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Her

Her

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Joker

Joker

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Open Season

Open Season

2006
×
★★★★
Edit this entry  
13
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stripes

Stripes

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

Diary of a Wimpy Kid: Rodrick Rules

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Date Night

Date Night

2010
×
★★★
Edit this entry  
07
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
01
John Wick: Chapter 3 - Parabellum

John Wick: Chapter 3 - Parabellum

2019
×
★★★★
Edit this entry