Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Blood Beat

Blood Beat

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Santa's Slay

Santa's Slay

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Blazing Flowers

Blazing Flowers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Home for the Holidays

Home for the Holidays

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Children of Sin

Children of Sin

2022
×
Read the review Edit this entry  
03
Death Knocks Twice

Death Knocks Twice

1969
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Killing of the Flesh

Killing of the Flesh

1983
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Universal Soldier

Universal Soldier

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
After Yang

After Yang

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Contraband

Contraband

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Devil with Seven Faces

The Devil with Seven Faces

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Case of the Scorpion's Tail

The Case of the Scorpion's Tail

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Live Like a Cop, Die Like a Man

Live Like a Cop, Die Like a Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Trace

Trace

2016
×
Edit this entry  
30
Street Fighter

Street Fighter

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Two Faces of Fear

The Two Faces of Fear

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
White Heat

White Heat

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rings of Fear

Rings of Fear

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Slayers

Slayers

2022
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Mildred Pierce

Mildred Pierce

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
What Have You Done to Solange?

What Have You Done to Solange?

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Short Night of Glass Dolls

Short Night of Glass Dolls

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Libido

Libido

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Weird: The Al Yankovic Story

Weird: The Al Yankovic Story

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
To Have and Have Not

To Have and Have Not

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Panic in the Streets

Panic in the Streets

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Bay of Blood

A Bay of Blood

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Gray Man

The Gray Man

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
I Confess

I Confess

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Bones and All

Bones and All

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
She Said

She Said

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Woods

Woods

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Strange Vice of Mrs Wardh

The Strange Vice of Mrs Wardh

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Possessed

Possessed

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Case of the Bloody Iris

The Case of the Bloody Iris

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Rambo

Rambo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Last Castle

The Last Castle

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry