nikki has logged 265 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Black Sabbath

Black Sabbath

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Revenge

Revenge

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Beauty and the Beast

Beauty and the Beast

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Attack the Block

Attack the Block

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Horror Noire: A History of Black Horror

Horror Noire: A History of Black Horror

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cloudy with a Chance of Meatballs 2

Cloudy with a Chance of Meatballs 2

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Cloudy with a Chance of Meatballs

Cloudy with a Chance of Meatballs

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Cinderella

Cinderella

1950
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Casting JonBenet

Casting JonBenet

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kickboxer

Kickboxer

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Austin Powers in Goldmember

Austin Powers in Goldmember

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

The Disappearance of Eleanor Rigby: Him

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

Austin Powers: The Spy Who Shagged Me

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Adventureland

Adventureland

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Austin Powers: International Man of Mystery

Austin Powers: International Man of Mystery

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Inside Out

Inside Out

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
See No Evil 2

See No Evil 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★★★
Edit this entry