nikki has logged 68 entries for films during October 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Execution of Mary, Queen of Scots

The Execution of Mary, Queen of Scots

1895
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Scary Movie 2

Scary Movie 2

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zombieland

Zombieland

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Craft

The Craft

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
You're Next

You're Next

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Killer Klowns from Outer Space

Killer Klowns from Outer Space

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
House of 1000 Corpses

House of 1000 Corpses

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
They Live

They Live

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Unfriended: Dark Web

Unfriended: Dark Web

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Maniac

Maniac

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
Read the review Edit this entry  
17
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paul

Paul

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ringu

Ringu

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Lights Out

Lights Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Dog Soldiers

Dog Soldiers

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hatchet

Hatchet

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Grudge

The Grudge

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Addams Family Values

Addams Family Values

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cat People

Cat People

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
It

It

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
The Slumber Party Massacre

The Slumber Party Massacre

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
Read the review Edit this entry