• Dr. No

    ★★★½

  • Carnival of Souls

    ★★★★★

  • The Pit and the Pendulum

    ★★★★

  • The City of the Dead

    ★★★★

  • Black Sunday

    ★★★½

  • The Little Shop of Horrors

    ★★★★

  • Village of the Damned

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Peeping Tom

    ★★★★★

  • Eyes Without a Face

    ★★★★★

  • A Bucket of Blood

    ★★★★★

  • North by Northwest

    ★★★★★

  • House on Haunted Hill

    ★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Dracula

    ★★★½

  • The Curse of Frankenstein

    ★★★★★

  • Plan 9 from Outer Space

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★½

  • The Night of the Hunter

    ★★★★★

  • Diabolique

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★½

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★★

  • House of Wax

    ★★★★

  • The Thing from Another World

    ★★★

  • Cinderella

    ★★

  • Rope

    ★★★★½

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★★

  • House of Dracula

    ★★★★

  • Dead of Night

    ★★★★

  • House of Frankenstein

    ★★½

  • Frankenstein Meets the Wolf Man

    ★★★

  • Cat People

    ★★★★★

  • The Wolf Man

    ★★★★½

  • Citizen Kane

    ★★★★★

  • Rebecca

    ★★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

    ★★★★★

  • Dracula's Daughter

    ★★★

  • The Bride of Frankenstein

    ★★★★★

  • The Invisible Man

    ★★★★★

  • King Kong

    ★★★½

  • Freaks

    ★★★★

  • The Mummy

    ★★½

  • Dr. Jekyll and Mr. Hyde

    ★★★★

  • Frankenstein

    ★★★★½

  • M

    ★★★★★

  • Dracula

    ★★

  • Un Chien Andalou

    ★★★½

  • The Phantom of the Opera

    ★★★★

  • Häxan

    ★★★★

  • Nosferatu

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★★

  • Frankenstein

    ★★★

  • A Funny Shave

  • A Trip to the Moon

    ★★★★

  • The Astronomer's Dream

    ★★★★★

  • The Haunted Castle

    ★★★★★

  • The Execution of Mary, Queen of Scots

    ★★★★★

  • Falling Cat

  • The Kiss

  • Buffalo Running

    ★★★★★

  • Sallie Gardner at a Gallop

  • Grey Cloud Island (Minnesota)

  • Scared Stiff (Oregon)

  • Psycho Collection

  • Final Destination Collection

  • 28 Days Later Collection

  • The Vengeance Trilogy Collection

  • Evil Dead Collection

  • Halloween Collection

  • The Hunger Games Collection

  • The Godfather Collection

  • Spider-Man Collection