• RED 2

    RED 2

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Frank is a very simple creature with very simple needs.”

    RED 2 is a 2013 American action comedy film which follows retired CIA agent Frank Moses who reunites his unlikely team of elite operatives for a global quest to track down a missing portable nuclear device.

    Decided to check this one out as I’m on a kick of Lee Byung-hun’s movies and was interested in watching one of his American works after surprisingly loving The Magnificent Seven, and I also…

  • Knight and Day

    Knight and Day

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Someday. That's a dangerous word. It's really just a code for 'never'.”

    Knight and Day is a 2010 American satirical action comedy film directed by James Mangold which follows June Havens, a classic car restorer, who unwittingly gets caught up with Roy Miller, an eccentric secret agent, as Roy is on the run from the CIA.

    This is the film that won the poll I put out on Twitter the other day for us to watch and it’s one I’ve…

  • Joint Security Area

    Joint Security Area

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “We’re enemies after all.”

    Joint Security Area is a 2000 South Korean mystery thriller film directed by Park Chan-wook which concerns an investigation into the circumstances surrounding a fatal shooting incident within the DMZ, the heavily fortified border that separates North and South Korea.

    Decided to check this one out since I’m absolutely determined to complete Park Chan-wook’s feature filmography by the end of the year and I went into this one pretty much blind. 

    I knew it was a…

  • Perfect Days

    Perfect Days

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Next time is next time. Now is now."

    Perfect Days is a 2023 drama film directed by Wim Wenders which follows Hirayama, who cleans public toilets in Tokyo, and lives his life in simplicity and daily tranquility. Some encounters also lead him to reflect on himself.

    Japan’s pick for Best International Film this year, I’ll admit, I was a little nervous going into this one as slice of life dramas generally aren’t my thing (I didn’t love The Florida Project,…

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★★

    God bless hans zimmer deafening my eardrums

  • The Good, The Bad, The Weird

    The Good, The Bad, The Weird

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “The bounty on your head is 300 won."

    The Good, the Bad, the Weird is a 2008 South Korean Western action film which follows the story of two outlaws and a bounty hunter in 1940s Manchuria and their rivalry to possess a treasure map while being pursued by the Japanese army and Chinese bandits.

    Decided to throw on yet another Kim Jee-woon, the third of his I’ve watched in the space of twenty four hours, and the third absolute banger,…

  • Witness

    Witness

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “What you take into your hands, you take into your heart."

    Witness is a 1985 American neo-noir crime thriller film directed by Peter Weir which follows a police detective protecting an Amish woman and her young son, who becomes a target after he witnesses a brutal murder in a Philadelphia railway station.

    Decided to check this one out as part of our Harrison Ford Deep Dive and it’s one I’d heard of but never gotten around to, but I love…

  • A Bittersweet Life

    A Bittersweet Life

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Don’t play games with another man’s life.”

    A Bittersweet Life is a 2005 South Korean neo-noir action drama film which follows Sun-woo, a hitman who becomes targeted by his boss after he spares the latter's cheating mistress.

    Wanted to get more into Korean action after my revisit if I Saw the Devil last night and so I thought I’d start with a film with the same star and director. 

    This is one I’ve had on my radar for some time…

  • American Fiction

    American Fiction

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Never underestimate how stupid some people are."

    American Fiction is a 2023 American comedy-drama film written and directed by Cord Jefferson which follows a frustrated novelist-professor who writes an outlandish satire of stereotypical "Black" books, only for it to be mistaken by the liberal elite for serious literature and published to both high sales and critical praise. 

    Continuing on with the Oscar nominations and this was one I was excited to get to due to it starring my second favourite…

  • Death Duel

    Death Duel

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “You want to know who I am, then follow me. You want to know who you are, still you must follow."

    Death Duel is a 1977 Hong Kong wuxia film directed by Chor Yuen which follows a talented swordsman who leaves his clan only for his past to catch up with him. 

    Felt like starting the day with a wuxia, and this was a solid one — though the story was a little stagnant at times and I felt aspects…

  • I Saw the Devil

    I Saw the Devil

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “I will kill you when you are in the most pain.”

    I Saw the Devil is a 2010 South Korean action-thriller film directed by Kim Jee-woon which follows NIS agent Kim Soo-hyun, who embarks on a quest for revenge when his wife is brutally murdered by the psychopathic serial killer Jang Kyung-chul.

    Had a hankering to revisit this one (not really sure why) but it is just as brutal and unflinching as I remember. 

    Often when people bring up the…

  • Soul of the Sword

    Soul of the Sword

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    “Nothing can stop me.”

    Soul of the Sword is a 1978 wuxia film directed by Hua Shan which follows a lone swordsman willing to do whatever it takes to become the number one swordsman.  

    Checked this one out as I was craving some more Ti Lung goodness and this was definitely one of his more complex roles, in that he plays a complete and utter bastard — seriously, I’ve seen him play a villain in Blood Brothers but even…