Sort by

Will has logged 120 entries for films during December 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Duel

Duel

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Whiplash

Whiplash

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hair Love

Hair Love

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
A Sense of History

A Sense of History

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Kundun

Kundun

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Little Women

Little Women

1933
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
La Pointe-Courte

La Pointe-Courte

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Bandit

The Bandit

1996
×
★★½
Edit this entry  
28
Lamerica

Lamerica

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
My Father and My Son

My Father and My Son

2005
×
★★½
Edit this entry  
27
Naked

Naked

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Beguiled

The Beguiled

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Walk

The Walk

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Seventh Son

Seventh Son

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
27
The Snowman

The Snowman

2017
×
Read the review Edit this entry  
26
Kiss Me Kate

Kiss Me Kate

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dark Passage

Dark Passage

1947
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Sylvia Scarlett

Sylvia Scarlett

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
White Hunter, Black Heart

White Hunter, Black Heart

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Embracing Chaos: Making The African Queen

Embracing Chaos: Making The African Queen

2010
×
★★★
Edit this entry  
23
The African Queen

The African Queen

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
King of the Underworld

King of the Underworld

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Beat the Devil

Beat the Devil

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Deadline - U.S.A.

Deadline - U.S.A.

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Hollywood Ten

The Hollywood Ten

1950
×
Read the review Edit this entry  
22
Hollywood Victory Caravan

Hollywood Victory Caravan

1945
×
Read the review Edit this entry  
22
Swingtime in the Movies

Swingtime in the Movies

1938
×
Read the review Edit this entry  
21
Agnès Varda: From Here to There

Agnès Varda: From Here to There

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
In Chris Marker's Studio

In Chris Marker's Studio

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dolittle

Dolittle

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Four Photographic Sonatas Starring Michael Fassbender

Four Photographic Sonatas Starring Michael Fassbender

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
21
Sonic the Hedgehog

Sonic the Hedgehog

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Henri Langlois vu par...

Henri Langlois vu par...

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Ydessa, the Bears and etc.

Ydessa, the Bears and etc.

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Vanishing Lion

The Vanishing Lion

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
One Hundred and One Nights

One Hundred and One Nights

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
You've Got Beautiful Stairs, You Know...

You've Got Beautiful Stairs, You Know...

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry