Steve Erickson has logged 46 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Alguien te está mirando

Alguien te está mirando

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
31
Penance

Penance

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Berliner Ballade

Berliner Ballade

1990
×
★★★½
Edit this entry  
29
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Old

Old

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Miss Lonely

Miss Lonely

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Enemies of the State

Enemies of the State

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Babi

Babi

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Nightjohn

Nightjohn

1996
×
★★★½
Edit this entry  
24
Dachra

Dachra

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Ox-Bow Incident

The Ox-Bow Incident

1942
×
★★★½
Edit this entry  
22
Emotion

Emotion

1966
×
★★★
Edit this entry  
21
The Island Closest to Heaven

The Island Closest to Heaven

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
20
Love Crimes

Love Crimes

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Hanagatami

Hanagatami

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Smiley Face Killers

Smiley Face Killers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★
Edit this entry  
17
Hollywood Burn

Hollywood Burn

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Meeting People Is Easy

Meeting People Is Easy

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Was

The Was

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Dottie Gets Spanked

Dottie Gets Spanked

1993
×
★★★
Edit this entry  
15
The Disciple

The Disciple

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Cyber Palestine

Cyber Palestine

2000
×
Edit this entry  
13
Coming of Age

Coming of Age

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Joe Bell

Joe Bell

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Five Graves to Cairo

Five Graves to Cairo

1943
×
★★★½
Edit this entry  
10
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
No Sudden Move

No Sudden Move

2021
×
★★★
Edit this entry  
09
Casting Blossoms to the Sky

Casting Blossoms to the Sky

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
So Pretty

So Pretty

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
S He

S He

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Maso and Miso Go Boating

Maso and Miso Go Boating

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Swimming Pool

The Swimming Pool

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Trim

The Big Trim

2021
×
★★★½
Edit this entry  
02
Zola

Zola

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Eat

Eat

2011
×
★★★½
Edit this entry  
02
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eyes of Laura Mars

Eyes of Laura Mars

1978
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Siberia

Siberia

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry