Sort by

Þorsteinn has logged 214 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
July 22nd

July 22nd

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Three Days of the Condor

Three Days of the Condor

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
For Sama

For Sama

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sherlock: The Final Problem

Sherlock: The Final Problem

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Out Stealing Horses

Out Stealing Horses

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sherlock - The Lying Detective

Sherlock - The Lying Detective

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
What Happened to Monday

What Happened to Monday

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock - The Six Thatchers

Sherlock - The Six Thatchers

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sherlock: The Abominable Bride

Sherlock: The Abominable Bride

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Waves

Waves

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Devil and Father Amorth

The Devil and Father Amorth

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Klaus

Klaus

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Heathers

Heathers

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Souvenir

The Souvenir

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Anderson Tapes

The Anderson Tapes

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sherlock: The Sign of Three

Sherlock: The Sign of Three

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock: The Empty Hearse

Sherlock: The Empty Hearse

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Sherlock: The Reichenbach Fall

Sherlock: The Reichenbach Fall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Man Who Would Be King

The Man Who Would Be King

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
All In: The Fight for Democracy

All In: The Fight for Democracy

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
American Factory

American Factory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Hobbit: The Battle of the Five Armies

The Hobbit: The Battle of the Five Armies

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Knock Down the House

Knock Down the House

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Sherlock: The Hounds of Baskerville

Sherlock: The Hounds of Baskerville

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ali G - In da USAiii

Ali G - In da USAiii

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Over the Moon

Over the Moon

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock: A Scandal in Belgravia

Sherlock: A Scandal in Belgravia

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
In Order of Disappearance

In Order of Disappearance

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry