Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ten Inch Hero

Ten Inch Hero

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
22
Babyteeth

Babyteeth

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Love & Human Remains

Love & Human Remains

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The DUFF

The DUFF

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
That Awkward Moment

That Awkward Moment

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Captain America: The First Avenger

Captain America: The First Avenger

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Taking of Deborah Logan

The Taking of Deborah Logan

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Goat

Goat

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Autopsy of Jane Doe

The Autopsy of Jane Doe

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Conjuring 2

The Conjuring 2

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Rocky

Rocky

1976
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Darkest Hour

Darkest Hour

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
RED

RED

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
1917

1917

2019
×
★★½
Edit this entry  
24
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
After We Collided

After We Collided

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Roll Bounce

Roll Bounce

2005
×
★★½
Edit this entry  
15
Undrafted

Undrafted

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Villains

Villains

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry