• Real Women Have Curves

    Real Women Have Curves

    ★★★★★

    happy mother's day even though the mexican one passed alr




    this matters

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★★★½

    the found family trope is going to do it for me every fucking time 🤧


    this is what I call an emotional rollercoaster

  • The Super Mario Bros. Movie

    The Super Mario Bros. Movie

    ★★★

    "Peaches" by Bowser #1 on my Spotify wrapped

  • Kill Bill: Vol. 1

    Kill Bill: Vol. 1

    ★★★★★

    that was too good, lets get the bill purr

  • Captain Marvel

    Captain Marvel

    ★★

    yep still don't like her and her obnoxious powers/personality, or this movie and its exaggerated reactions to the most underwhelming dialogue ever

  • Aquaman

    Aquaman

    ???

  • Wonder Woman

    Wonder Woman

    ½

    2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot. 2011 wonder woman unaired pilot.…

  • Pride & Prejudice

    Pride & Prejudice

    ★★★★★

    Currently reading Pride and Prejudice and my hand sorta slipped and I ended up finishing this movie instead

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    Me personally I would’ve pulled out a phone when Paul dano was hanging his dog and singing the song and made some progress

    Showing my mom a Jake Gyllenhaal edit led to a rabbit hole to this movie

  • The Whale

    The Whale

    ★★★½

    Floating feet into the light metaphor

  • The Love Witch

    The Love Witch

    ★★★½

    Slay?


    So glad we all agreed to only edit her with Lana Del Rey songs

  • Captain America: The First Avenger

    Captain America: The First Avenger

    ★★★★

    Now this is what I call an genuine grade A, good old fashion, god bless America origin story.