Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Gentlemen Prefer Blondes

Gentlemen Prefer Blondes

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
Edit this entry  
02
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
25
WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

WeWork: or The Making and Breaking of a $47 Billion Unicorn

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Josie and the Pussycats

Josie and the Pussycats

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Edit this entry  
24
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Puzzle

Puzzle

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Sunshine Cleaning

Sunshine Cleaning

2008
×
★★★
Edit this entry  
19
Margin Call

Margin Call

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Game Over

Game Over

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Choke

Choke

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★
Edit this entry  
24
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1959
×
★★★
Edit this entry  
20
Focus

Focus

2015
×
★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★½
Edit this entry  
07
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Practical Magic

Practical Magic

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
Ghosts of Mississippi

Ghosts of Mississippi

1996
×
★★★
Edit this entry  
26
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Aware – Reise in das Bewusstsein

Aware – Reise in das Bewusstsein

2020
×
★★★½
Edit this entry  
24
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
Read the review Edit this entry  
10
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Haywire

Haywire

2011
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Helvetica

Helvetica

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
In a World...

In a World...

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Dog

Citizen Dog

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Edge

The Edge

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Hellzapoppin'

Hellzapoppin'

1941
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Secret of Kells

The Secret of Kells

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Princess and the Warrior

The Princess and the Warrior

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Last Unicorn

The Last Unicorn

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Little Girl Who Sold the Sun

The Little Girl Who Sold the Sun

1999
×
★★★★
Edit this entry  
31
Celia

Celia

1989
×
★★★½
Edit this entry  
26
Highlander

Highlander

1986
×
Read the review Edit this entry  
19
Good on Paper

Good on Paper

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
First Cow

First Cow

2019
×
★★★
Edit this entry  
04
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★
Edit this entry