Sort by

Stephen has logged 1,056 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Kikujiro

Kikujiro

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Endless Poetry

Endless Poetry

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Kids Return

Kids Return

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Ghidorah, the Three-Headed Monster

Ghidorah, the Three-Headed Monster

1964
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Tangled

Tangled

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mothra vs. Godzilla

Mothra vs. Godzilla

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Dead or Alive: Final

Dead or Alive: Final

2002
×
Read the review Edit this entry  
28
The Sword of Doom

The Sword of Doom

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Getting Any?

Getting Any?

1994
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

Wittgenstein Plays Chess with Marcel Duchamp, or How Not to Do Philosophy

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Soul

Soul

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sidi Family Christmas

Sidi Family Christmas

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Werner Herzog Eats His Shoe

Werner Herzog Eats His Shoe

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Christmas Visitor

The Christmas Visitor

1959
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Santa Claus

Santa Claus

1898
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Scrooge; or Marley's Ghost

Scrooge; or Marley's Ghost

1901
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Krampus

Krampus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Electric Dragon 80.000 V

Electric Dragon 80.000 V

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Potluck and the Passion

The Potluck and the Passion

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Lynn + Lucy

Lynn + Lucy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kung-Fu Master!

Kung-Fu Master!

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Christmas Is Coming

Christmas Is Coming

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Daypass

Daypass

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Ulysse

Ulysse

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry