Sort by

Stephen has logged 108 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Secret Weapons

Secret Weapons

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Nest

The Nest

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Camera

Camera

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
From the Drain

From the Drain

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Transfer

Transfer

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Midnight Express

Midnight Express

1978
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jupiter Ascending

Jupiter Ascending

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Patriot Games

Patriot Games

1992
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Shadowlands

Shadowlands

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghost

Ghost

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Carlito's Way

Carlito's Way

1993
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Desperado

Desperado

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Quiet Man

The Quiet Man

1952
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
Read the review Edit this entry  
24
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Crazy Heart

Crazy Heart

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Hotel Room

Hotel Room

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Roman Holiday

Roman Holiday

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Seafarers

The Seafarers

1953
×
Read the review Edit this entry  
22
Fear and Desire

Fear and Desire

1953
×
Read the review Edit this entry  
22
Day of the Fight

Day of the Fight

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Flying Padre

Flying Padre

1951
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Marnie

Marnie

1964
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Jason and the Argonauts

Jason and the Argonauts

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Jiro Dreams of Sushi

Jiro Dreams of Sushi

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Cape Fear

Cape Fear

1962
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Marathon Man

Marathon Man

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Street of Crocodiles

Street of Crocodiles

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Snake Eyes

Snake Eyes

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Hunt for Red October

The Hunt for Red October

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Quay

Quay

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Doodlebug

Doodlebug

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Rock

The Rock

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Within Our Gates

Within Our Gates

1920
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Zulu

Zulu

1964
×
Read the review Edit this entry