Sort by

Stephen has logged 111 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Outer Space

Outer Space

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Freiheit

Freiheit

1966
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Atragon

Atragon

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Night and Fog

Night and Fog

1955
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Rodan

Rodan

1956
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Report

Report

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Delphinium: A Childhood Portrait of Derek Jarman

Delphinium: A Childhood Portrait of Derek Jarman

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Scarlet Pimpernel

The Scarlet Pimpernel

1934
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
The Diving Bell and the Butterfly

The Diving Bell and the Butterfly

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Vivarium

Vivarium

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Educating Rita

Educating Rita

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Whistle Down the Wind

Whistle Down the Wind

1961
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Whistle and I'll Come to You

Whistle and I'll Come to You

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Live Flesh

Live Flesh

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Salt of the Earth

The Salt of the Earth

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Brassed Off

Brassed Off

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lili

Lili

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Strasbourg 1518

Strasbourg 1518

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Crimes of Passion

Crimes of Passion

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

Rob Cantor: Shia LaBeouf Live

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Young and Innocent

Young and Innocent

1937
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Man on Wire

Man on Wire

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Wicker Man

The Wicker Man

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

What's a Nice Girl Like You Doing in a Place Like This?

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Company of Wolves

The Company of Wolves

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry